pomocnik vyberu spravnej bezeckej trailovej a cestnej obuvi salomon bratislava

 

 

 

 

 

 


VÝDAJNÉ MIESTO SANSPORT


SANSPORT
Molecova 4/D
841 04 Bratislava - Karlova Ves

email kontakt sansport salomon napiste nam  E-mail: info@sansport.sk
telefon mobil kontakt phone sansport salomon zavolajte nam  Telefón: +421917500328


Otváracie hodiny
SANSPORT - Molecova 4

PONDELOK - 11:00 - 18:00
UTOROK - 11:00 - 18:00
STREDA - 11:00 - 18:00
ŠTVRTOK - 11:00 - 18:00
PIATOK - 11:00 - 18:00
SOBOTA - 9:00 - 12:00
NEDEĽA - ZATVORENÉ


facebook salomon sk sansport sportovy eshop predajna

 instagram sansport salomon sk bratislava 

Autorizovaný predajca značky Salomon - Premium partner Original Sansport Bratislava

 

 

 

 

 

 

 

Agarikon I MycoMedica®

- 5%

Agarikon (verpánik lekársky) je huba, ktorá sa v liečiteľstve používa v Európe už od Antiky. Jeho využitie zdokumentoval už lekár Dioscorides v roku 65 nášho letopočtu.

Balenie: 90 rastlinných kapsúl

vitalne huby znacky mycomedica testovana kvalita medicinalne liecive podla tradicnej cinskej mediciny predajna bratislava eshop

Výrobca: MycoMedica®
Záručná doba: 24 mesiacov
Kód: agarikon
Dostupnosť: skladom 1 ks
Cena bez DPH: 23.75
28.50 ks
Pôvodná cena 30, Zľava 5 %

medicinalna vitalna huba agarikon mycomedica - tradicna cinska medicina - prirodne vyzivove doplnkyy

Agarikon MycoMedica®

Vitálna huba Agarikon - Verpánik lekársky

Verpáník lekársky (Laricifomes officinalis, Agarikon, Quinine Čonka) je chorošovitá drevokazná huba, ktorá rastie na severnej pologuli, a to hlavne vo vyšších oblastiach Európy (napr. V Alpách, Karpatoch), Rusku, Kanade, Ázii atď. Napadá hlavne smrekovce a vytvára vytrvalé plodnice, ktoré môžu byť aj viac ako 60 cm dlhé. Tvarom pripomínajú kopyto alebo stĺp. Najskôr sú žlto-biele a mäkké, ale s pribúdajúcimi rokmi tmavnú (bývajú žltohnedé) a tvrdnú.

Huba nie je jedovatá, ale vzhľadom na svoju konzistenciu a chuť, ktorá je pomerne horká, sa nevyužíva v kuchyni, ale iba ako liečebný prostriedok. Anglický názov je odvodený práve od horkej chuti, ľudia si totiž mysleli, že obsahuje chinín. Verpáník sa môže sušiť a drviť na prášok, používať kúsky na odvary a čaje atď. V tradičných medicínach je využívaný tisícročia, bol nájdený aj u múmie starej 5000 rokov, ktorá bola uchovaná v ľade.

huba agarikon od mycomedica - tradicna cinska medicina

Agarikon má svoje pevné miesto v tradičnej čínskej medicíne, ale hojne sa využíva aj v Európe

V čase antiky bol známy ako liek na tuberkulózu a ovčie kiahne, ale aj ako preháňadlo a prostriedok proti poteniu. Jeho využitie vtedy zdokumentoval Pedanius Dioscorides v roku 65 nášho letopočtu. Je tiež dôležitou súčasťou iránskej tradičnej medicíny, kde je tiež známy pod názvom Gharikon.


Huba je využívaná pri liečbe ischiasu, svalovej slabosti, bronchitídy, zápchy, bolesťou žalúdka, žltačky, horúčky a poštípanie hmyzom. Podľa spisov má tiež diuretický (močopudný) efekt.

V Severnej Amerike bol tiež hojne využívaný na šamanských rituáloch a boli z neho vyrezávané aj sošky.

V ľudovom liečiteľstve sa využíva aj ako astringent, má sťahujúce účinky aj na cievy, a mohlo tak dôjsť k zastaveniu krvácania z rany. Okrem toho sa využíva tiež pri astme. Pri bolestiach svalov a kĺbov sa využíva ako obklad.


Obsah účinných látok

Vo verpáníku sa skrýva veľké množstvo biologicky aktívnych látok, najvýznamnejšími sú:

- nenasýtené mastné kyseliny
- steroly
- bioflavonoidy
- bielkoviny
- vitamíny B, P, E a A
- kyselina agarová, agaricin
- kyselina eburikolová
- kyselina polyporenová
- kyselina versisponová D (versisponic acid)
- kyselina fomeficinová F, G (fomefficin acid)
- kyselina dehydroeburikolová
- kyselina laricinolová (laricinolic acid)
- kyselina officinalová (officinalic acid)
- kyselina officinomalonová
- kyselina pinikolová (pinicolic acid)
- fomefficinol A, B
- fomlakton A-C
- obtusifoldienol
- eburikodiol
- eburikal
- fomitopsiny
- zeatiny
- kumaríny

Dôležitou súčasťou sú aj polysacharidy, medzi nimi sú hojne zastúpené manofukogalaktany, čo sú polysacharidy z viacerých cukrových zložiek, obsahujú galaktózu, manózy, fukóza atď. Vo verpáníku nechýba ani beta glukány (1-3 i 1-6) a ich zlúčené s bielkovinami.

V akej forme sa majú užívať vitálne huby?

Ak chceme huby užívať pri terapii rôznych zdravotných problémov, je potrebné ich nejakým spôsobom predtým spracovať.

Pre terapiu sa vitálny huby užívajú zvyčajne vo forme horúcovodných extraktov. U niektorých húb, ako je trebárs Reishi či Chaga, je potrebné urobiť ešte druhú extrakciu (tzv. Dvojitá extrakcia), aby sa uvoľnili látky vo vode nerozpustné. V prípade Reishi a Chaga treba triterpény.

Huby vo forme prášku (biomasy) sú určite dobré, ale zvyčajne pre terapiu príliš slabé. Používajú sa preto pri preventívnom užívaní. Extrakciou sa rozbije chitínový bariéra hubové bunky a náš organizmus je schopný využiť účinné látky, ako sú napríklad polysacharidy (najmä β-1,3 / 1,6 D-glukány ).

Hubové polysacharidy sú hlavnými účinnými látkami húb. Ale nie jedinými. Dôležité sú aj triterpenoidy, ergosterolu, esenciálne fosfolipidy, minerály, vitamíny, enzýmy atď.

Účinky verpáníku

Zatiaľ čo tradičné medicíny verpáník využívajú hojne, vedeckému skúmaniu zatiaľ uniká či skôr je vzácny. V prírode postupne mizne a je nutné ho začať pestovať umelo. Hoci je štúdií málo, dokazujú veľkú silu verpáníku. Rozhodne zatiaľ nepokrývajú všetky účinky.

Protimikrobiálny účinky

Štúdie vykonávané posledné roky ukazujú, že má verpáník protimikrobiálny účinky. Potvrdila sa jeho schopnosť ničiť mnohé vírusy, napr. Vírusy kiahní, chrípky, hepatitídy C alebo herpetické vírusy.

Okrem protivirusového pôsobenia sú potvrdené tiež protibakteriálne účinky. V jeho prítomnosti sa nedarí Mycobacterium tuberculosis, tj. pôvodcu tuberkulózy. Jedná sa o veľmi odolnú, rezistentný baktériu, ktorú je nutné liečiť aj 4-kombinaciou antibiotík.

Ďalšími baktériami, ktoré verpáník ničia, tiež patrí medzi odolné proti antibiotikám, napr. staphylococcus aureus (zlatý stafylokok), Escherichia coli, Streptococcus pneumoniae (pneumokok), Enterococcus feacalis, Pseudomonas aeruginosa, Klebsiella pneumoniae, Salmonella typhimurium, Listeria monocytogenes. Ďalej tiež ničí kvasinky, tj. Napr. Candida albicans, plesne a patogénne huby, napr. Alternaria solani, Aspergillus terreus, Fusarium oxysporum …

Verpáník je natoľko silný, že účinkuje aj proti parazitom, a to proti Trypanosoma congolense. Je to príbuzný parazit trypanozómy spôsobujúce u ľudí spavú chorobu. Parazit sa prestáva množiť a umiera už pri dávke 7,0-27,1 mmol.

Protizápalové účinky

Zložky verpáníku vedia ovplyvniť imunitný systém a jeho aktivitu. Zápal je primárne hojivý proces, ale pri narušení imunitných funkcií, pokiaľ je zápal príliš silný alebo nie je riadne ukončený sa stáva deštruktívnym. Triterpenové lanostan v podobe officinomalonových kyselín A-H a fomitopsinu A majú protizápalové účinky, ak sú pridané k aktivovaným imunitným bunkám, došlo k obmedzeniu tvorby pôsobkov, ktoré zápal podporujú. Dochádza k výraznému zníženiu produkcie oxidu dusíka.

Imunitu posilňujúce účinky

Už samotný fakt, že huba obsahuje veľké množstvo polysacharidov a najmä beta glukánov, dáva tušiť, že bude mať tiež imunostimulačné účinky. V pokusoch sa ukázalo, že verpáník podporuje bunkovú imunitu, a to napr. Vďaka posilneniu fagocytózy makrofágov, zvýšenie tvorby enzýmov ničiacich patogény, tj. Lyzozýmu atď.

Protinádorové účinky

Počty ľudí, ktorí sa musia potýkať s nádorovými ochoreniami, stále stúpa, a aj napriek pokrokom v medicíne niektorí pacienti rakovinám podľahnú. Ani liečba nemusí byť úplne bez rizika. Je teda snaha nájsť bezpečné látky, ktoré by zničili nádorové bunky, ale nie tie zdravé, ako to vidíme u rádioterapie a chemoterapie.

Protinádorovú aktivitu zaisťujú lanostanové triterpény, napr. Fomitopsin C, kyselina pinikolová … tieto látky boli testované na rôznych nádorových typoch, na rakovine prsníka, krčka maternice, pečene a pľúc. Ukázalo sa, že dokážu obmedziť množenie nádorových buniek, a dokonca donútiť k začatiu apoptózy, tj. procesu, ktorý končí smrťou bunky.

Pri pokusoch na myšiach s týmito nádormi sa podarilo zistiť, že dochádza k zníženiu objemu nádorov, došlo k nekróze, odumretí, nádorové masy. Liečebné sa ukázali už dávky od 20 mg / l, tie dokázali obmedziť rast nádoru až o 65,31%.

Ďalším mechanizmom, ako terpénové lanostan z verpáníku obmedzujú rast nádoru, je zníženie tvorby nových ciev. Nádor je viac metabolicky aktívny než zdravé tkanivá, potrebuje viac živín a kyslíka, produkuje pôsobky, ktoré podporujú rast nových ciev, ale lanostan jeho produkciu znižujú. Je pravdepodobné, že ak by sa lanostan podávali spoločne, nie po jednom, účinok by sa zvýšil. V inej štúdii sa preukázal účinok aj proti osteosarkómu, a to ako bunkám samotným, tak proti nádoru u zvierat.

Protinádorovo nepôsobí iba lanostan a terpény, ale aj polysacharidy. Ich účinky boli testované na myšiach sa sarkómom. U myší, ktoré dostávali polysacharidy z Agarikonu, došlo k zmenšeniu nádoru a tiež zvýšenie protinádorovej imunity.

Ďalšie možné účinky pri používaní Agarikonu

Pri skúmaní toho, aké enzýmy môže verpáník ovplyvniť sa odhalilo, že pôsobí na enzým, ktorý reguluje aktivitu molekuly, na ktorú sa na povrchu bunky viaže inzulín, tj. Inzulínového receptora, a môže tak zlepšiť stav pacientov s cukrovkou druhého typu. Zvýšená aktivita tyrozinové fosfatázy 1B je spojená s cukrovkou a obezitou, látky z verpáníku znižujú aktivitu enzýmu až o 85%.

Ďalším efektom je tlmenie aktivity trombínu, takže je znížená tvorba trombov, čo môže u mnohých ľudí byť pozitívne, napr. u pacientov s trombózami, po embolizácii, po operáciách atď.

Hubové zložky terpény, polysacharidy, bioflavony atď., sú tiež silnými antioxidantmi, od toho sa odvíjajú aj ďalšie účinky, medzi ktoré patrí aj spomalenie starnutia. To je dané znížením oxidačného stresu, teda aj spomalením degeneratívnych procesov v tele.
Flavonoidy boli testované na myšiach, ktoré dostávali rôznu dávku flavonoidov a jedna skupina nič. Tie myši, ktoré boli liečené hubou mali v lepšom stave mozgové tkanivo, funkcia imunitného systému a zvýšila sa aktivita enzýmov, ktoré neutralizujú voľné radikály. Štúdia teda dokázala, že majú flanovoidy z Agariconu anti-senilnej účinky.

 
Obsah balenia: 90 kapsúl á 500mg extraktu - v rastlinných kapsuliach (vhodné i pre vegánov)
Hmotnosť obsahu netto: 53g
 
Zloženie (1 kapsula):
trsovnica lupeňovitáLaricifomes officinalis, extrakt z plodnice min. 30 % polysacharidov  – 500mg
Pomocné látky: bez pomocných látok, aditív a konzervantov

 
Dovoľujeme si Vás informovať, že na našom webe už nie je možné uvádzať tvrdenia, ktoré by mohli vyvolávať dojem akéhokoľvek liečebného účinku bylín alebo húb. Súčasná legislativa EÚ toto zakazuje. I napriek tomu, že tradičná čínska medicína funguje po tisícročia a je vyskúšaná na nespočetných pacientoch. Súčasne sa nesmú zmieňovať ani účinky dokázané súčasnými vedeckými štúdiami. Veríme ale v zdravý rozum našich zákazníkov. Podrobné informácie o bylinách a hubách vyhľadajte vo verejne dostupných zdrojoch na internete. Hodnotné informácie nájdete aj tu Tradičná čínska medicína.
vitalne huby znacky mycomedica testovana kvalita medicinalne liecive podla tradicnej cinskej mediciny predajna bratislava eshop
 

Dávkovanie:

  • zvýšená dávka: 4–10 kapsúl denne (je vhodné poradiť sa s lekárom alebo praktikom čínskej medicíny)
  • bežná dávka: 1–3 kapsule denne 
  • odporúčame užívať vždy 5 dní v týždni a 2 dni vynechať
  • kapsule užívajte na lačno (min. 30 minút pred jedlom alebo 60 minút po jedle), zapíjajte vodu alebo slabým zeleným čajom
  • pri užívaní medicinálnych húb odporúčame zvýšiť príjem vitamínu C, ktorý zvyšuje vstrebateľnosť účinných látok. Napríklad vo forme extraktu brazílskej čerešne Aceroly.

medicinalna vitalna huba agarikon mycomedica - tradicna cinska medicina - prirodne vyzivove doplnkyy

Základy našej spoločnosti MycoMedica stoja na pevných pilieroch, ktorými sú:

KVALITA - BEZPEČNOSŤ - ÚČINNOSŤ

Dôraz na životné prostredie

Vačšina našej hubovej suroviny pochádza z Číny. Pre súdobú Čínu nie je často ekológia životného prostredia prioritou. Je preto ťažké, ale zároveň nevyhnutné, hľadať na pestovanie medicinálnych húb úplne čistú a priemyslom nedotknutú prírodu. MycoMedica používa predovšetkým huby pestované v provinciách Fujian, Anhui a Jiangxi, kde sú oblasti civilizáciou prakticky nedotknuté. Pesticídy, ťažké kovy, mikroorganizmy, plesne, rádioaktivita, to sú nebezpečenstvá, pred ktorými je potrebné hubovú surovinu bezpodmienečne chrániť.

Testovanie v Agrolabe 

Všetka hubová surovina, ktorú používame na výrobu našich hubových produktov, je pred spracovaním testovaná v nemeckom nezávislom laboratóriu Agrolab na viac ako 500 druhov známych ťažkých kovov, pesticídov a človeku nebezpečných mikroorganizmov. Tieto testy sme schopní na vyžiadanie predložiť.

Klasické testy, ktoré vykonáva nemecký Agrolab, sme teraz rozšírili o testovanie na polycyklické aromatické uhľovodíky (PAHs), ktoré majú karcinogénne účinky, môžu ovplyvniť vývoj plodu a majú spojitosť aj s kardiovaskulárnymi chorobami. Viď tu. 

Finálna výroba našich produktov prebieha za najprísnejších hygienických podmienok v Českej republike. Na výrobu používame štandardy ISO 9001/2009, certifikované HACCP a systém kvality IFS.


Ako teda vybrať naozaj kvalitný produkt z medicinálnych húb?

Prášok alebo extrakt?

Pokiaľ chceme využiť čo najviac účinných látok z húb, musíme ich spracovať tak, aby sme narušili chitínový obal hubovej bunky. Človek nemá potrebné enzýmy na strávenie chitínu, takže pri trávení nedokáže uvoľniť účinné látky z bunkovej steny huby a vylúči ich. 

Možnosti spracovania:

a) odvary

Zo sušených húb je možné vyrobiť odvar. Na túto tradiční metódu je však potrebné veľké množstvo húb, aby sme dosiahli terapeutické účinky.

b) hubový prášok alebo biomasa

Sušené huby sa rozomelú na veľmi jemný prášok. Čiastočne sa tím naruší chitínový obal a telo je schopné z huby vyťažiť účinné látky.

c) extrakty 

Jemnou extrakciou horúcou vodou dokážeme prelomiť chitínovou bariéru a vyťažiť z huby maximálne množstvo účinných látok. Pri vačšine druhov húb je potrebné na konci procesu extrakcie vykonať ešte vyzrážanie etanolom (tzv. dvojitá extrakcia), keďže niektoré účinné látky sú vo vode nerozpustné.

Extrakcia je najoptimálnejším spracovaním húb na lekárske účely. Aj preto je drvivá vačšina lekárskych štúdií vykonávaná s extraktmi, a nie s hubovým práškom.

Hlavnými, ale zďaleka nie jedinými účinnými látkami medicinálnych húb sú polysacharidy (a to hlavne β-(1, 3)-D-glukány). Kým v sušenom prášku je cca 0,5‒3 % polysacharidov v našich extraktoch ich je 30%.

Pádnym argumentom pre huby MycoMedica je aj to, že s našimi produktmi pracuje celý rad lekárov a terapeutov čínskej medicíny, ktorí s nimi majú tú najlepšiu skúsenosť. Viď tu.

Produkty MycoMedica používame sami aj v našej ordinácii, takže máme každodennú spatnú vazbu o ich priaznivých účinkoch.

Na čo si dať pri výbere pozor

Niektoré firmy používajú k úprave hubovej suroviny obyčajný škrob, aby dosiahli vyššieho percenta obsiahnutých polysacharidov. Bežné laboratórium rozdiel nespozná. Avšak táto surovina má minimálne terapeutické účinky. Pokiaľ vôbec nejaké má. Spolu s nemeckými kolegami podľa nového testujeme všetku hubovú surovinu, aby obsahovala len vysoko kvalitné hubové polysacharidy.

Niektoré čínske firmy k tomu, aby dosiahli mikrobiologickej čistoty extraktov, vystavujú huby pôsobeniu rádioaktívneho žiarenia, ktoré mikroorganizmy ničí. Zdôrazňujeme, že produkty MycoMedica nie sú ožarované v žiadnej fáze výroby.

Overené suroviny

Niektorí čínski výrobcovia nerešpektujú tradičné postupy výroby. Napríklad sušenie húb musí prebiehať pozvoľna a pokiaľ možno na slnku. Aj preto je pre nás dôležitá spolupráca len s preverenými pestovateľmi a spracovatelmi hubovej suroviny. Vo svojich produktoch nepoužívame žiadnu nepreverenú surovinu.


Naše heslo KVALITA - BEZPEČNOSŤ - ÚČINNOSŤ neberieme na ľahkú váhu.

Vďaka tomu sme sa postupne stali najvýznamnejším východoeurópskym výrobcom produktov z medicinálnych húb.


vitalne huby znacky mycomedica testovana kvalita medicinalne liecive podla tradicnej cinskej mediciny predajna bratislava eshop

K vybranému produktu sa hodí: