December | 2019
AKO SA SPRÁVNE OBLIECŤ SO SYSTÉMOM ,,3 VRSTVY"
Pri športových aktivitách v prírode sa musíte chrániť pred poveternostnými vplyvmi (dážď, vietor, sneh, chladné teploty atď.) pomocou dobrého systému priedyšnosti vášho oblečenia. Trojvrstvový systém vám pomáha pri výbere správneho oblečenia, pričom zohľadňuje poveternostné podmienky so športom. Tri vrstvy oblečenia vás udržia v suchu a teple: základná vrstva na odstránenie vlhkosti, stredná vrstva, ktorá vás udrží v teple, a vonkajšia vrstva, ktorá vás chráni pred živlami.
DÝCHAJÚCA SPODNÁ VRSTVA
ODVÁDZA VLHKOSŤ
Pri vykonávaní aktivity sa naša telesná teplota zvyšuje. Aby sa predišlo prehriatiu organizmu, telo reaguje potením. Odparovanie potu na povrchu pokožky ochladzuje naše telo. Keď príde pot do kontaktu so vzduchom, ktorý je zvyčajne chladnejší, vodná para kondenzuje a premieňa sa na vodu na povrchu pokožky.
Vlhké tričko, najmä ak je vyrobené z absorpčného materiálu ako je bavlna, vás bude chladiť hneď ako prestanete cvičiť. Problémom je vlhkosť, ktorá zostáva v kontakte s pokožkou.
Cieľom základnej vrstvy, ktorá sa nosí priľnutá na vašej pokožky, je odvádzať pot a tým zabezpečiť pocit sucha.
>>> Pozrite si našu ponuku spodných vrstiev: MUŽI | ŽENY
Na bavlnené tričko, ktoré je veľmi savé a dlho zasychá zabudnite. Syntetické materiály ako polyester alebo polyamid sú odolné voči vode: neabsorbujú vodu. Akákoľvek vlhkosť sa pohybuje smerom von z odevu, takže nie je v kontakte s pokožkou. Noste tričko vyrobené zo syntetického materiálu. Umožňuje telu regulovať teplotu bez toho, aby ste cítili chlad. Tieto materiály tiež veľmi rýchlo schnú.
Existujú tiež základné vrstvy, ktoré sú vyrobené z merino vlny. Vlna môže absorbovať podobné množstvo vody ako 33% svojej hmotnosti. Tak prečo ju používame ako základnú vrstvu? Tento skutočne savý materiál zabraňuje potu zostať v kontakte s pokožkou a vlhká vlna je tiež dobrý izolátor. Vlna taktiež zabraňuje vývoju pachov, takže nemusíte po každom nosení merino oblečenie prať. Základné vrstvy vyrobené z merino vlny sú preto zvlášť užitočné pri cvičení s nízkou intenzitou.
Existujú tiež materiály, ktoré sú zmesou syntetických vlákien a vlny. Umožňujú vám čo najlepšie kombinovať ich vlastnosti v jednom oblečení.
STREDNÁ VRSTVA VÁS UDRŽUJE V TEPLE
Stredná vrstva vás chráni pred chladom tým, že uchováva teplo, ktoré vytvára vaše telo.
Schopnosť vlákien udržať teplý vzduch je tým, čo z nej robí izolačnú vrstvu. Čím viac vzduchu vrstva zadrží, tým viac udrží vaše telo v teple.
PRISPÔSOBTE STREDNÚ VRSTVU VAŠIM POŽIADAVKÁM
Vysoké vonkajšie teploty alebo dlhotrvajúce cvičenie: Za týchto podmienok môžete ísť bez strednej vrstvy. Nezabudnite si však do batohu vložiť teplú vrstvu, ktorú použijete, ak sa zastavíte alebo ak dôjde k zmene počasia.
Chladné poveternostné podmienky: Fleecový materiál je ideálny, pretože kombinuje teplo s dobrou kvalitou odvádzania vlhkosti. Ľahké, syntetické izolované bundy sú tiež užitočné, pretože vás udržia v teple, ľahko sa stlačia a taktiež sa ľahko čistia.
Veľmi chladné alebo ľadové podmienky: Hrubšie stredné vrstvy sú vynikajúcimi strednými vrstvami v skutočne chladných podmienkach. Tento typ bundy je ľahký a dá sa stlačiť (užitočné, keď ho potrebujete mať v batohu). Na druhej strane, ak sa zmáča, stráca svoje izolačné vlastnosti. Tieto bundy by sa nemali používať vo vlhkom počasí, alebo keď sa veľa potíte. Pri praní teplejšej strednej vrstvy musíte byť tiež opatrný, aby ste si udržali jej tvar.
Ak nosíte strednú vrstvu, ktorá príliš izoluje, bude vám veľmi horúco a spotíte sa. Keď je mokrá, vaša stredná vrstva stratí izolačné vlastnosti a všetka nahromadená vlhkosť zvýši pocit chladu.
>>> Pozrite si našu ponuku stredných vrstiev: MUŽI & ŽENY
VRCHNÁ VRSTVA OCHRÁNI PRED VONKAJŠÍMI VPLYVMI
Keď sa chránime pred živlami, okamžite premýšľame o bunde Gore-Tex, napriek tomu existujú ďalšie značky nepremokavých a priedyšných membrán. Ak chcete porovnať ich vodotesnosť, existuje test na vodnom stĺpci (Schmerberovo hodnotenie), ktorý meria (v milimetroch) odolnosť látky voči tlaku vody. Napríklad bundy Gore-Tex majú hodnotenie 28 000 Schmerber.
>>> Pozrite si našu ponuku vonkajších vrstiev: MUŽI & ŽENY
Nepremokavý odev má tiež nepremokavé švy.
Membránová priedušnosť sa meria vg / m2 / 24 hodín alebo pre značku Gore-Tex sa používa hodnota RET (meranie odolnosti proti tepelným stratám odparovaním). Čím je tkanina priedušnejšia, tým je vhodnejšie na cvičenie s vysokou intenzitou.
Niektoré bundy majú prieduchy na zips na zlepšenie odstraňovania potu.
Ďalšia ochrana proti vetru, zatiaľ čo zostane priedušná, niektoré odevy sú vyrobené z membrány Windstopper.
Oblečenie odpudzujúce vodu, nazývané aj softshellová koža, je veľmi flexibilné a je príjemné na nosenie. Je priedušný, takže pot sa odstráni pri cvičení. Ak sa poveternostné podmienky zhoršia, postačuje ochrana proti vode na vonkajšom obale materiálu alebo v niektorých prípadoch na celej membráne, aby vás ochránila pred ľahkým dažďom alebo rýchlym dažďom alebo snehovou sprchou.
>>> Pozrite si našu ponuku vonkajších vrstiev: MUŽI & ŽENY
AKO SA PRISPÔSOBIŤ POČASIU?
Vrstviaci systém odvádza pot a taktisto chráni pred nepriaznivým počasím. Viete ho teda použiť v každom prípade. Poveternostné podmienky i vaše požiadavky sa môžu meniť v priebehu dňa (intenzita cvičenia, zhoršenie poveternostných podmienok, zmena nadmorskej výšky). Nezabudnite si upraviť svoje vrstvy tak, aby brali do úvahy všetky tieto faktory, a buďte pripravení si všetky potrebné veci niesť v batohu.
TEPLÉ POČASIE BEZ STREDNEJ VRSTVY
Ak je horúco, sústredítee sa na odvádzanie potu. Ideálna je technická základná vrstva a môže byť potrebná vonkajšia vrstva, ktorá vás ochráni pred dažďom. Keďže sa nepotrebujete udržiavať v teple, nepotrebujete strednú vrstvu.
NA HORÁCH POČÍTAME S ROZDIELOM TEPLOTY
Ak sa chystáte na túru po horách, môžete naraziť na niekoľko rôznych scenárov:
Skoré chladné ráno: noste tenkú strednú vrstvu
Cvičenie v horúcom počasí: napriek vysokej nadmorskej výške je v lete častokrát aj tam horúc,o Stačí nosiť priedyšnú základnú vrstvu.
Náhly pokles teploty: Keď dorazíte na vrchol, spomalíte alebo sa jednoducho ochladzuje, môžete si z batohu vybaliť svoju strednú vrstvu. Môže to byť hrejivá mikina alebo zateplená bunda (s perím alebo syntetickou výplňou).
Vietor alebo dážď pri zostupe: noste softshellovú alebo nepremokavú bundu. Ak je zima, položte si pod bundu strednú vrstvu.
MAJTE ZIMU A VIETOR NA LYŽIACH POD KONTROLOU
Pri lyžovaní a väčšine zimných športov je nevyhnutná ochrana pred chladom a vetrom. Odporúča sa základná vrstva s dlhým rukávom.
Lyžiarska bunda niekedy kombinuje izoláciu a ochranu proti poveternostným vplyvom (stredná a vonkajšia vrstva spolu). Ak vás bunda dostatočne nezohrieva alebo je veľmi chladno, môžete tiež pridať teplejšiu strednú vrstvu.
AKO FUNGUJÚ 3 VRSTVY OBLEČENIA A SKIALPINIZMUS?
Trojvrstvový systém je zvlášť vhodný na turistiku a freetouring. Teplú bundu si môžete zabaliť do batohu počas šľapania, aby ste sa neprehriali a potom si ju obliecť pred lyžovaním.
Za pekného počasia si môžete vetrovku či nepremokavú bundu uložiť do batohu. Je veľm pravdepodobné, že ju budete potrebovať ako ochranu red studeným vetrom, s ktorým sa na horách často stretávame. Samozrejme, ak zasneží, udrží vás v suchu.
Trojvrstvový systém sa dá použiť aj na spodnú polovicu tela, ale zvyčajne sa vaše nohy až tak nepotia, takže princíp je jednoduchší. Lyžiarske nohavice kombinujú izoláciu s ochranu, a preto ich môžete nosiť hneď na pokožke alebo s termo vrstvou pod ňou. Na letnej túre často stačia krátke nohavice alebo ľahké nohavice. Nepremokavé nohavice si môžete obliecť na vrchole, ak prší alebo je veterno.
Prečítaj si aj: Tangá medzi bežeckými vestami
Salomon predstavujesvoju najmenšiu variantu bežeckých viest. Dvojlitrový batôžtek, u ktorého je dôležitá najmä hydratácia a stabilita: