AKO SI VYBRAŤ SPRÁVNU BEŽECKÚ OBUV?
Trailrunning je častokrát považovaný za úplne iný šport ako cestný beh. Sú tam však isté podobnosti. Rozdiely prostredia, v ktorom beháme znamenajú rozdielne požiadavky bežca a preto sa pozrime na to, ako si správne vybrať typ obuvi zodpovedajúci práve Vám.
AKÝ JE ROZDIEL MEDZI TRAILOVOU A CESTNOU OBUVOU?
Hlavný rozdiel medzi trailovou a cestnou obuvou je vo vzťahu topánky k bežeckému povrchu. Pre trailovú obuv je dôležitá podrážka, ochrana a podpora chodidla a taktiež stabilita na nerovnom povrchu.
PODRÁŽKA
Čím väčšie výstupky na podrážke, tým lepšia trakcia v mäkkom blatistom teréne. Zatiaľ čo výstupky menšie a umiestnené bližšie pri sebe sú stabilnejšie a efektnejšie na tvrdšom a suchom povrchu.
Mnohé trailrunningové topánky majú relatívne univerzálnu podrážku a môžu byť používané na prakticky akomkoľvek povrchu.
OCHRANA
Trailová obuv Salomon sa robí spravidla už so zabudovanou ochranou. Predná časť nohy a prsty sú chránené pred ostrejšou vegetáciou a skalnatým terénom.
Vo výsledku sú trailové topánky veľmi trvácne a odolné pri strete s drsným terénom.
PODPORA CHODIDLA
Váš priehlavok musí byť obuvou veľmi dobre podporený. Je dôležité aby chodidlo držala na správnom mieste počas behu strmými či náročnými terénmi.
STABILITA V TERÉNE
Pohodlie a podpora, ktorú Vám ponukajú tuhšie topánky Vám pomôže zvýšiť stabilitu, zároveň eliminuje riziko podvrtnutia a poskytne Vám viac istoty.
V rôznorodom teréne sa Vaše chodidlo musí neustále prispôsobovať povrchu, preto pri cestnom behu pronančná podpora nie je až tak vyznamná.
NA ČO SA ZAMERAŤ PRI VÝBERE BEŽECKEJ OBUVI?
Zvoliť si správnu bežeckú obuv vo vzťahu k povrchu, na ktorom behávate Vám pomôže zvýšiť istotu behu a posunúť Vaše skúsenosti. Existuje však veľké množstvo možností, čo výber vhodnej obuvi sťažuje. Vám však bude stačiť zodpovedať si týchto pár otázok:
- Aký typ terénu behávam?
- Aké sú moje bežecké ciele?
- Aké vzdialenosti behávam?
TERÉN
Do pohyblivého a blatistého terénu budete potrebovať aresívnejšiu podrážku s hlbokými výstupkami dostatočne vzdialených od seba, aby nezachytávali blato. Táto obuv s dobre podporeným nášľapom Vám v rôznorodom nestabilnom teréne pomôže udržať balans.
Pozrite si náš výber modelov:
Ak behávate v rôznorodom, prevažne tvrdšom a suchom teréne, budete potrebovať ľahkú univerálnejšiu obuv s podrážkou s kratšími výstupkami (nie viac ako 4mm) bližšie pri sebe. Tie by Vám mali poskytnúť dostatočný grip a zvýšiť efektivitu. Vďaka tenšej podrážke je topánka ľahšia a stabilná (výstupky na podrážke zbytočne nezoderiete a nohu máte bližšie pri zemi).
Pozrite si náš výber modelov:
Ak Vás zasnežený a ľadový terén neodradí, Vaša ideálna obuv obsahuje kovové hroty vsadené do hlbokých výstupkov na podrážke.
Hľadáte tiež extra podporu a ochranu vo forme integrovaných gaitrov a vodeodolnej memrány, ktorá zabráni nielen vode ale aj podchladeniu chodidla.
Pozrite si náš výber modelov:
INTENZITA BEHU
REKREAČNÝ BEH
Ak ste bežecký nováčik alebo behávate pár krát do mesiaca, mali by ste si vybrať ľahkú a univerzálnu bežeckú obuv. Pred kúpou sa uistite, že Vám topánka dobre sedí a je pohodlná.
TRÉNING
Ak ste už skúsenejší bežec a chceli by ste zlepšiť svoj výkon, Vaša topánka by mala mať väčší dôraz na ochranu a podporu chodidla. Vtedy bude spĺňať požiadavky aj na dlhší a intenzívnejší beh.
PRETEKY
Ak máte našliapnuté na bežecké preteky, siahnite po nízkej hmotnosti. Najodľahčenejšia závodná technická bežecká obuv je optimalizovaná pre precíznosť, výkon a špecifický terén. Poslúži Vám s dostatočným komfortom i odpružením.
VZDIALENOSŤ
Vzdialenosť, ktorú behávate je tiež faktorom pri výbere správnej obuvi. Dĺžka behu súvisí s výberom dropu a vhodného tlmenia.
KRÁTKA VZDIALENOSŤ /<15km/
Na krátku vzdialenosť (menej ako 15km) hľadajte ľahkú, pohodlnú a citlivú topánku.
STREDNÁ VZDIALENOSŤ
/25 - 50km/
Pre stredné vzdialenosti (od 25 do 50km) je vhodná klasická všestranná obuv.
ULTRA TRAIL />50km/
Pre vzdialenosť dlhú viac ako 50km a ultra trail používajte obuv so vstavanou ochranou a komfortným tlmením.
PRIHLIADAJTE NA VAŠU FYZICKÚ CHARAKTERISTIKU
TYP POSTAVY
Pri výbere obuvi pozerajte tiež na stavbu Vášho tela. Masívnejšie postavy by mali pozerať po topánkach so vstavanou ochranou a väčším tlmením. Postave útlejšej bude vyhovovať topánka ľahšia a citlivá.
SKÚŠANIE OBUVI
Ak Vás obuv už pri skúšaní škrie alebo príliš zviera, určite nie je vhodná. Ak nesedí pri skúšaní, nebude sedieť ani pri používaní - áno, platí to aj pre obuv vo výpredaji! :)
VEĽKOSŤ OBUVI
Veľkosť topánky je taktiež veľmi dôležité zvážiť. Skúšanie je vhodné vykonať ku koncu dňa, keď sa opuch nohy podobá opuchu po dlhom behu a pred prstami by ste mali mať medzeru dlhú 1cm. Tým predídete nechceným oderom či horším nepríjemnostiam.
Vaše kritéria sa pravdepodobne budú meniť ešte po nazbieraní skúseností. Farbu si však môžete zvoliť akúkoľvek! ;)