#14 | 2022
Pečeni svedčí jar, telu zase detox
Bezdôvodná skleslosť, pocit plnosti, neustála únava, depresie z nedostatku tepla a svetla. S týmito pocitmi sa mnohí z nás stretávame vždy na sklonku zimy, tesne pred príchodom jari. Možno je za tým všetkým len prirodzená túžba organizmu po novom období plnom života. Napríklad len chceme rovnako ako rastliny opäť rozkvitnúť. Alebo nám náš organizmus nekompromisne hlási, že je čas na vnútorné upratovanie. A kedy je na to najlepšia príležitosť než práve teraz? Podľa tradičnej čínskej medicíny nastáva najvhodnejšie obdobie pre detox pečene, našej malej, ale výkonnej chemickej továrne.
Pečeň je hlavný detoxikačný orgán nášho tela. Denne zápasí so stovkami toxických látok z okolia, ale tiež s hriechmi, ktorých sa dopúšťame na sebe sami. Aby naše telo dobre fungovalo, mali by sme mu aspon raz za rok poriadne pomôcť. Napríklad tým, že zaradíme malú stopku, možno aj spiatočku a pustíme sa do riadenej detoxikácie.
„Od malička sme sa učili starostlivosti o našu vonkajšiu čistotu. Pravidelne si umývať ruky, vlasy a celé telo od nečistôt, s ktorými sme celý deň v kontakte. Je to pre nás samozrejmé a robíme to každý deň. Starať sa o vnútornú čistotu nás však nikto nenaučil. Pritom vzhľadom k spôsobu nášho stravovania a života všeobecne, je to téma viac než aktuálna a potrebná.“ hovorí Lukáš Bulín, odborník na funkčnú medicínu a výživu.
Hlavné zásady detoxikácie
Kľúčovým faktorom detoxikácie organizmu je prirodzená strava, bohatá na ovocie a zeleninu, orechy, semienka a strukoviny. Pre detoxikáciu je takisto zásadný zvýšený príjem vlákniny, ktorá čístí obsah čriev. Ako nevhodné sú rafinované cukry, biele pečivo, údeniny, červené mäso, alkohol, rôzne sladkosti, slané a smažené pochutiny.
Namiesto sladených nápojov a džúsov siahnite po čistej vode alebo bylinkových čajoch. K detoxu však patrí aj dostatok aktívneho pohybu na čerstvom vzduchu, dostatočne dlhý a kvalitný spánok a odstránenie stresu. Samozrejmosťou je absencia alkoholu a nikotínu. Pri očiste organizmu by sme mali okrem cukrov vynechať alebo aspon skúsiť znížiť konzumáciu potravín z bielej múky (pečivo, cestoviny) a nahradiť ich výrobkami z celozrnnej a špaldovej múky.
Množstvo prijímaných tekutín by sa tiež malo prispôsobiť podľa ročného obdobia a teploty. Keď prší alebo je vlhko a zima, stačí piť oveľa menej ako v teplom počasí. Každý človek by sa mal naučiť premýšľať o tom, koľko by v daný deňmal prijmúť tekutín v závislosti práve k počasiu a typu skonzumovaných potravín (tekutejšie vs. hustejšie jedlo).
Orientačne sa udáva, že dospelý muž by mal za deň vypiť aspon 3 litre vody, zatiaľ čo priemernej žene stačí 2,5 litra.Tieto údaje sa ale veľmi často líšia. Veľmi záleží na vašej hmotnosti a životnom štýle i miere potenia. Je pochopiteľné, že čím viac sa hýbete, tým viac vody budete musieť vypiť. Predovšetkým by ste sa mali vždy riadiť podľa svojich potrieb a podľa reakcií vášho tela.
Pečeň a ich detoxikačná sila
Podľa tradičnej čínskej medicíny je pečeň akýmsi ,,vrchným veliteľom" nášho organizmu. V tele vykonávajú mnohé dôležité funkcie súvisiace s krvou, Qi a telesnými tekutinami. Podľa tradičnej čínskej medicíny pečeň uchováva krv a riadi vnútornú priechodnosť organizmu. Ich funkcia spočíva v tom, že zabezpečuje v tele pohyb energie, krvi, výživných látok a telesných tekutín.
Pečeň je priradená k prvku Drevo a k ich systému v rámci tela patrí žlčník, šľachy, väzy, nechty a oči. Svetovou stranou je východ a hlavným obdobím je jar.
Detoxikačná funkcia pečene je nezastúpiteľná. Odbúravajú sa tu všetky cudzorodé látky, ktoré sú do organizmu vpravené akýmkoľvek spôsobom, teda liekmi, alkoholom, drogami, jedmi, ale aj látky vytvorené v organizme. Iba pečeňové bunky sú vybavené pre odbúravanie a premenu cudzorodých zlúčenín. Ich hlavnou úlohou je premeniť látky na menej toxické a viac rozpustné vo vode a uľahčiť tak ich vylúčenie žlčou, stolicou, ale hlavne močom.
O dôležitosti správneho fungovania pečene teda netreba diskutovať. A práve jej očista býva základom každého správneho detoxu. K očiste pečene nám skvele pomôže napríklad zelenina:
- akákoľvek listová zelenina (šalát, špenát..)
- koreňová (mrkva, zeler, cvikla..)
- hlúbová (karfiól, kapusta - aj kyselá, kel, brokolica..)
- cibuľová (cesnak, cibuľa, pór..)
- artičoky
K očiste pečeni výborne pomôžu tiež listy púpav, žihľavy, rozmarínu a tymiánu, kurkuma, nopál, ľanové a chia semienka, chlorela atď.
Na pečeň je ostropestrec
Pravdepodobne najznámejšiou bylinkou umožňujúcou očistu pečene je Ostropestrec mariánsky. Je to pôvobná rastlina, ktorá dorastá do výšky až 2 metre a vyzerá ako bodliak. Ľudový názov tejto rastliny je ,,Kristova koruna" alebo ,,Mariánsky bodliak". Naši predkovia sa touto bylinou snažili riešiť problémy spojené s brušnou dutinou. Vyrábali z nej likéry a tinktúry, ktorými sa snažili uľaviť pečeni. A ešte skôr, v starej Antike sa ľudia domnievali, že ich ostropestrec ochráni dokonca pred hadím jedom.
Ostropestrec mariánsky podľa vedeckých poznatkov chráni pečeňové bunky pred škodlivými toxínmi a pomáha ich regenerovať. Kvôli chémii, ktorou sme obklopení, nezdravému jedlu, znečistenému prostrediu atď. sú pečeňové bunky zanášané nerozštepenými organickými látkami, ktoré obmedzujú vnútrobunečnú cirkuláciu. Tým sa následne znižuje obsah vody v bunkách, ktorá je veľmi dôležitá pre látkovú výmenu. Na znížený obsah vody v bunkách naväzuje problematická látková výmena v celom organizme, čím sa naše telodostáva do stresovej situácie. Ostropestrec obsahuje substancie, ktoré podporujú aktivitu pečeňových enzýmov a pomáha tak pečeňové bunky chrániť pred zmienenými toxínmi.
Účinnou zložkou ostropestreca je flavonolignan silymarin. Najviac je koncentrovaný v semenách, menej potom v listoch alebo v koreni. Ostropestrec je súčasnou západnou medicínou považovaný za antioxidant, ktorého pôsobenie prispieva k normálnemu tráveniu a prečisteniu pečene. Ďalej prispieva k udržaniu normálnej hladiny cukru v krvi. Podporuje normálnu činnosť pečene. Rovnako má vplyv na normálnu činnosť srdca. Najviac podporuje prirodzenú obranyschopnosť organizmu a jeho celkovú odolnosť. Na jednu bylinku je tých zdravotných účinkov celkom dosť, nemyslíte?
Detoxikácia od MycoMedica
Spoločnosť MycoMedica a jej sesterská značka YaoMedica pripravili pre účely jarnej detoxikácie hneď 3 špecifické produkty.
MycoDetox - účinna kombinácia vitálnej huby Reishi a rias Spirulína a Chlorela. Detoxikuje organizmus a podporuje jeho priroodzenú obranyschopnosť. Táto zmes vychádza z receptu tradičnej čínskej medicíny Ling Zhi Dan Shui Jie Mao San.
Ostropestrec - pre výrobu tejto zmesi sa používa extrakt z ostropestreca s koncentráciou 80% silymarinu, čo je u pečeňových problémov optimálna koncentrácia, ďalej 30% extraktu huby Reishi a extrakt koreňa púpavy, ktorý zmes svojimi účinkami vhodne doplňuje.
Pečeňový detox - základom tejto tinktúry sú čínske bylinky alebo yao. Tinktúra Pečeňový detox vychádza z receptu tradičnej čínskej medicíny Huang Fu Gui Tang.
Jednoducho je tu jar a s ňou tá krásna chvíľa, kedy necháme svoju pečeň aspon pár dní oddýchnuť. Ona vám to vráti - zdravím i duševnou pohodou. A kedy telu sa telu viac hodí byť zdravý a v pohode, než práve na jar?