Október | 2020
Salomon Wildcross GTX | Recenzia
Objemový pracant do najťažšieho terénu
Model Salomon Wildcross
Alphacross, Supercross, Speedcross, Cross Pro, S-lab Cross a teraz Wildcross. Pridajme si u väčšiny spomínaných modelov francúzskej značky Salomon aj GTX varianty modelov a vyjde nám z toho veľmi rozmanitá rodinka "Cross" obuvi. Niekto by snáď mohol povedať, že je to len recyklácia existujúceho dizajnu a pridanie vždy niečoho iného k ďalšej variante. Na druhú stranu to, čo vyhovuje jednému bežcovi, nevyhovuje bežcovi druhému a Salomon to veľmi dobre vie. Kam teda zaradiť novinku Wildcross? Do objemových pracantov určených do toho najťažšieho terénu. Nech bežíte cez skalky, rašelinu, bahnom, Wildcross je jedna z najpohodlnejších topánok, ktoré si môžete v súčasnosti od Salomonu obuť a dôverovať jej, že aj po niekoľkých hodinách v pohybe budú vaše chodidlá v suchu a bezpečí.
Salomon Wildcross - Bežecká obuv do najťažšieho terénu
Parametre:
Membrána: nepremokavá membrána Gore-tex
>>> Pozrite si našu ponuku: WILDCROSS
Čo ma zaujalo?
• trakcia v technickom teréne
• šírka v oblasti palcov
• pohodlie aj pri dlhých behoch
Materiál zvršku, použitá membrána, priedyšnosť.
Zvršok topánky Wildcross nie je tak unikátny, ako u jeho závodných bratov Cross Pro a S-Lab Cross, ktorí využívajú materiál ME:sh a sú jasnými pretekárskymi koňmi v celej rodine "Cross". Zvršok Wildcross je vyrobený z tkaniny a sieťoviny a navyše disponuje membránou technológie Gore-tex - teda všetkým, čo už niekoľko rokov pri Salomone poznáme a čo funguje. V porovnaní s vlani predstavenými modelmi (Supercross a Alphacross) ale Wildcross dospeli.
Spevnenie DreamTex Wings
Za veľký benefit môže rad bežcov považovať viac miesta v oblasti palcov, kde u minuloročných modelov sa prsty mnohokrát krkolomne tlačili. To je minulosťou. Ani po 25 kilometroch v horskom bahnitom teréne nemáte pocit, že by vás topánky nejako zväzovali a chodidlá vás boleli. Takisto sa zapracovalo na posilnenie špičky topánky, ktorá je teraz oveľa lepšie chránená proti okopaniu o kamene, korene stromov atď. Roky používaný systém "šnurovanie" Quicklace™ len dovršuje fakt, že keď si Wildcross raz obujete a vybehnete na dlhý tréning do hôr, nemusíte na topánky x hodín ani siahnuť.
Rýchlošnurovanie Quicklace
Celý zvršok s použitou membránou jasne deklaruje, že sú to topánky určené práve pre obdobie, ktoré nasleduje - jeseň, zima, jar. Najpríjemnejšie sa s nimi budete cítiť v lesnom a horskom teréne pri teplotách do cca 15 stupňov. Keď teplota vystúpi nad subjektívnu hodnotu behanie v tielku, začnú sa vám chodidlá potiť a výhody Wildcross GTX nevyužijete. Pre jesenné a zimné hrátky v bahne, blate, daždi či snehu vám ale Wildcrossy GTX preukážu vynikajúcu službu.
>>> Pozrite si našu ponuku: WILDCROSS
Odpruženie topánky, použité materiály podrážky
Tento rok predstavené novinky v koncepte Cross Family sa v oblasti medzipodošvy a celkového tlmenie líšia od vlani predstavených modelov Speedcross, Supercross a Alphacross. Najväčšou zmenou je zníženie rozdielu päta-špička na 8 milimetrov, ktoré Wildcrossy takisto ctí. U predtým nami recenzovanými topánkami Cross Pro kolega z redakcie zdôraznil, že aj keď Cross Pro nadväzujú na koncept Cross Family, nie sú tak mäkké ako napr. SpeedCross 5 a nemajú takú mieru tlmenia. Zároveň však podotkol, že Cross Pro nevníma ako závodný model, ale skôr ako model tempový do ťažkého terénu mimo cestu (ako závodný model sa nabáda S-lab Cross). Wildcrossy by som v porovnaní s oboma spomínanými modelmi zaradil do pomyselnej polovice.
Kto bude chcieť s Wildcross pretekať, čoskoro spozná ich nedostatky. Váha, robustnosť, priedušnosť ... Kto ich však bude brať ako denného tréningového parťáka a pracanta, ktorý vďaka technológii Sensifit ™ udržia vaše chodidlo na svojom mieste, nebude sklamaný.
Wildcross - objemový tréning
Cross Pro - tempový tréning
S-Lab Cross - preteky
Podrážka, priľnavosť, správanie na mokrom povrchu
Pod kapotou je tento rok pri Cross koncepte jasno - čím mäkší terén, tým väčšia výhoda pre bežcov. Zahryznutie do podmáčaného či zasneženého terénu je až neuveriteľné. Ani pri zdolávaní zjazdovky v daždi a v sklone nad 30 ° topánky nie a nie cuknúť dozadu.
Ako veľké plus tento rok vnímam zmenu rozmiestnenia vysokých gumených štupľov. Tie sa od vlaňajšieho pravidelného rozmiestnenia - v tvare šípok - zmenili na nepravidelné hviezdicovité tvary. Šípky vlani obrátili smer len pod pätou topánky, tento rok sa vďaka nepravidelnosti môžete na hviezdicovité špunty spoľahnúť ako pri výbehoch, zbehoch, tak aj pri prudkých zmenách smerov. Rovnako ako vás podrží v bahne, podrží vás aj na mokrých skalkách a šotoline.
Nový tvar štuplov podrážky Salomon Wildcross
Kameň úrazu budú dlhšie prebehy po asfaltových úsekoch, kde Wildcross svojím gripom budú "hrabať" naprázdno a špunty sa po pár desiatkach kilometrov takto "otupia". V skratke je táto topánka buldozér, ktorý sa nepozerá, čo ju čaká a len ďalej a ďalej hltá kilometre v teréne pred vami.
Osobná skúsenosť
Nabehal som s Wildcross cca stovku kilometrov na všetkých typoch povrchov, ktoré Těšínske Beskydy ponúkajú: šotolinové cesty, lesné chodníky, skalky, podmáčaný terén i cesta. A aj keď som ich spočiatku hodnotil ako také pohorky, zvlášť vo variante s GTX, čoskoro som na ne zmenil pohľad. Veľkým plusom osobne vnímam rozšírenie kopyta topánky v oblasti prstov. Pri minuloročnom testovaní supercross ma špička topánky tlačila a musel som si na ňu pomerne dlhú dobu zvykať. Aj keď Wildcrossy pôsobia oveľa robustnejšie, sú subjektívne na nohe ťažšie, než napr. spomínané Supercross, ich nosenie je príjemnejšie a ani po dvadsiatich kilometroch v daždi v horskom prostredí som sa o svoju nohu nemusel starať. Sucho, príjemne, presne tak, ako si od objemových topánok predstavujem. Keď som sa dostal na cestu, od prvého momentu som vedel, že to pre Wildcrossy nie je. Ťažko hádať, ako dlho vydržia gumené štuple pri častejšom behaní po ceste, ale myslím, že po pár desiatkach kilometroch bude po nich. Wildcrossy sú tak ideálnou voľbou do bahna, dažďa, snehu, alebo ideálne do všetkých týchto variantov počasia súčasne. O svoje nohy sa v týchto topánkach rozhodne nemusíte báť.
Autor recenzie: Vojtěch Gawlas /Svetbehu.cz/