Február | 2020
AKO SI VYBRAŤ SPRÁVNU TURISTICKÚ OBUV
Hľadáte svoju prvú turistickú obuv alebo vaše staré topánky už doslúžili? Tu sú naše rady, ktoré vám pomôžu vybrať ten správny pár. Turistické topánky nemusia nevyhnutne znamenať boľavé nohy či pľuzgiere na pätách. Správne zvolená obuv vám umožní zdvihnúť hlavu a užiť si okolitú krásu prírody nízkych kopcov i skalnatých hôr!
NA AKÝ DRUH TURISTIKY CHODIEVAM?
Toto je prvá otázka, ktorú si musíte položiť, aby ste si mohli vybrať svoju turistickú obuv.
Pod pojmom „druh turistiky“ myslíme:
1. Aký typ terénu chodím?
2. Aký ťažký je môj batoh?
3. Ako dlho turistika trvá a aké mám tempo?
1. TURISTICKÝ TERÉN
Všeobecne existujú 3 typy turistického terénu:
ĽAHKÉ CHODNÍKY
Ľahké chodníčky sú najzákladnejšia forma turistiky. Nájdete ich v údoliach, na lúkach, poliach alebo iných veľkých otvorených priestranstvách. Stopa je stabilná, rovnomerná a predvídateľná, s malým zvlnením terénu bez komplikovaných prekážok.
Pozrite si náš výber modelov
OBUV NA ĽAHKÚ TURISTIKU
NÁROČNÉ CHODNÍKY
Tento technický terén sa nachádza v horách alebo kopcovitej krajine. Budete musieť dávať pozor na skaly, korene a blato, či rôzne prekážky. Schody, šikmé chodníky a trvalý strmý terén zaťažia vaše nohy a členky. Správny výber obuvi do náročného terénu je veľmi dôležitý.
Pozrite si náš výber modelov
OBUV NA NÁROČNÚ TÚRU
OFF TRAIL
,,Off trail" môže byť rôzny. Nestabilný s voľnými skalami. Chodníky nemusia byť vyznačené. Vyžaduje vyššiu koncentráciu pre efektívnejší pohyb. Možno budete musieť preliezť cez prekážky či rieky a používať na krátkych úsekoch ruky. Toto územie je skutočne dobrodružné!
Flexibilná obuv na ľahkých trasách podporuje prirodzený pohyb chodidla. Ľahké topánky sa tiež budú pohodlne nosiť a znižovať únavu. Tlmenie zvyšuje pohodlie obuvi, je ale menej dôležité ako pri bežeckej obuvi.
Čím je terén technickejší, tým pevnejšia podrážka vašej topánky by mala byť, aby vám poskytla väčšiu stabilitu. Vyšší strih topánky chráni a podporuje vaše členky. Výstuže (gumová špička, chrániče päty, bočné a priehlavkové chrániče atď.) a hrubšie podrážky zvyšujú trvanlivosť vašej turistickej obuvi, sťažujú však chodenie.
Odolnosť vašej topánky proti vode závisí od poveternostných podmienok. Nepriepustná membrána, ako je Gore-Tex®, chráni chodidlo pred vlhkosťou, ale robí topánky menej priedušnými.
>>> Pozrite si našu ponuku
TURISTICKÁ OBUV SALOMON
Obuv s Gore-Texom® môže byť za suchého počasia a príliš vysokých teplôt horúca a preto sa vaše nohy môžu potiť. Nemusíte si vyberať topánky s nepriepustnou membránou. Aj kožené topánky sú dobrá alternatíva. Sú síce oveľa ťažšie, ale poskytujú dobrú ochranu a sú priedyšné.
2. AKÝ ŤAŽKÝ JE VÁŠ BATOH?
Hmotnosť vášho batohu ovplyvní aj výber turistických topánok. Topánky, ktoré si vyberiete, budú závisieť od toho, na ako dlhú trasu sa chystáte a ako dlho na túre plánujete byť. Odporúčame vám zbaliť si čo najľahší batoh, jednoducho si vezmite len základné veci.
Ľahký batoh je pri nosení menej únavný. Je tu menšia pravdepodobnosť, že sa zraníte a na dlhých vzdialenostiach pocítite nízkú hmotnosť ako veľké+. Preto, ak to terén umožňuje, vyberte si ľahkú a flexibilnú turistickú obuv.
Ak musíte nosiť stan, varič a jedlo, mali by ste hľadať odolnejšie topánky, ktoré vám dodajú viac stability. Topánky s vysokým kotníkom vám poskytnú ďalšiu podporu, ak máte slabšie členky alebo je terén technický.
3. TEMPO VS KILOMETRE
Dĺžka a tempo vašej túry, ako aj celkový čas strávený na turistike, ovplyvnia váhu vášho batohu. Ak ste preskočili predchádzajúci odsek, mali by ste sa vrátiť a prečítať si ho!
Predstava o dĺžke túry je subjektívna. Hodinová túra na ľahkej trati vás nevytrápi tak ako jedna hodina na nestabilných skalách. Vaša úroveň zdatnosti a vzdialenosti, ktoré ste zvyknutí prekonať, znamenajú, že slovo „dlho“ môžete interpretovať inak ako ostatní turisti.
Jednoducho sa spýtajte, či sa vám cieľ javí ako „krátky“ alebo „dlhý“, takže buď zvoľte ľahké a flexibilnejšie topánky, alebo stabilitu a podporu pevnejšej topánky.
Ak používate turistickú obuv často, hľadajte obuv s pevňejšou podrážkou, aby vydržala dlhšie.
AKÝ SOM TURISTICKÝ LEVEL?
Porozmýšľajte nad úrovňou vašej turistiky.
Odpovedzte na tieto otázky jasným a čestným spôsobom, aby ste zistili svoju úroveň:
1. Ako často chodím pešo?
2. Koľko turistických zážitkov mám?
3. Na aký typ terénu sa chystám?
Úroveň vašich turistikých schopností vám pomôže rozhodnúť sa vo výbere topánok. Či už vám vyhovuje obuv s dobrou oporou členku, alebo o topánky s nižšou hmotnosťou (s menším počtom výstuh a nižším strihom pre voľný pohyb členku).
AKÚ MÁM KONDIČKU?
To je ďalšia otázka, ktorú si musíte položiť, aby ste zhodnotili svoju úroveň schopností a neurobili chybu vo výbere obuvi. Posudzujte svoju kondíciu objektívnym spôsobom.
Príklad 1. Pešo chodíte iba niekoľko mesiacov a nemáte veľa skúseností. Postupujete však rýchlo, keďže chodíte pravidelne. Vaše túry sú čoraz ambicióznejšie a technické. Nikdy ste si nezranili členok a ste v dobrej fyzickej kondícii, keďže robievate iné vytrvalostné športy.
Ak je to váš prípad, mali by ste zvoliť ľahkú, nízko vykrojenú topánku, ktorá vám poskytne voľnejší pohyb chodidla.
>>> Pozrite si našu ponuku
TREKINGOVÁ NÍZKA OBUV
Príklad 2. Ste skúsený turista a už niekoľko rokov chodíte po horských chodníkoch, ale podvrtnutý členok znamenal, že ste si museli pár mesiacov oddýchnuť. Boli ste zvyknutý chodiť v nízkej obuvi? Ak áno, potom vašej obuvi teraz chýba podpora členku.
Rozhodnite sa pre stabilné topánky s vysokým strihom, ktoré podporia členky. Až budete opäť úplne fit, môžete sa k svojím starým topánkam opäť vrátiť.
>>> Pozrite si našu ponuku
TREKINGOVÁ KOTNÍKOVÁ OBUV
VLASTNOSTI TURISTICKEJ OBUVI
Po preskúmaní svojich turistických skúseností musíte rozhodnúť, ktoré funkcie sú pre vás dôležité.
PEVNOSŤ VS FLEXIBILITA
Pevná, robustná topánka ponúka stabilitu v technickom teréne.
Flexibilná topánka sleduje pohyb vašej nohy a dáva vám viac slobody pohybu, ak vaša noha narazí správnym spôsobom na zem.
VYSOKÁ VS NÍZKA OBUV
Topánky s vysokým strihom znamenajú oporu v členkoch.
>>> Pozrite si našu ponuku
ČLENKOVÁ OBUV
Nízke topánky umožňujú voľný pohyb členkov.
>>> Pozrite si našu ponuku
NÍZKA OBUV
VYŠSIA OCHRANA
VS NÍZKA VÁHA
Pár topánok, ktoré majú výstuže (gumená špička, chrániče päty, bočná a priehlavková ochrana atď.) vám poskytujú zvýšenú ochranu a vydržia dlhšie na strmých, skalnatých chodníkoch alebo mimo cesty. Silnejšie podošvy chránia spodok vašich chodidiel.
V ľahkej obuvi sa unavíte neskôr. Nie sú však také odolné.
TOPÁNKY NA TÚRU SI DOBRE VYSKÚŠAJTE
Preskúmali ste svoj turistický level a zo všetkých dostupných značiek a modelov ste identifikovali, ktorý typ obuvi je pre vás najvhodnejší. Ak si kúpite topánky v špecializovanom obchode musíte si ich pred kúpou vyskúšať. Ak topánky kupujete cez internet, treba si v nich doma trochu pochodiť.
Začnite tým, že si oblečiete kvalitné turistické ponožky.
>>> Pozrite si našu ponuku
TURISTICKÉ PONOŽKY
Aj keď sú topánky nové (bez ohľadu na ich cenu), na chodidlách by ste nemali cítiť žiadne tlakové body. Obuv (tvar a objem vnútornej strany topánky) by sa mala prispôsobiť anatómii chodidla (a nie naopak)! Musíte byť schopní ľahko správne prispôsobiť topánku s primeraným zatiahnutím šnúriek, bez ohľadu na typ systému šnurovania - klasické alebo rýchlošnurovanie Quicklace.
SPRÁVNA VEĽKOSŤ TOPÁNKY
V ideálnom prípade skúšajte rôzne typy obuvi ku koncu dňa a to vo svojich obvyklých turistických ponožkách. Nohy majú tendenciu k večeru opúchať.
Keď máte topánky uvoľnené, mali by ste byť schopní zasunúť jeden prst za pätu. Vaše prsty by vtedy mali byť v jemnom kontakte s prednou časťou topánky.
Ak sa neviete rozhodnúť medzi 2 veľkosťami, vyberte tú väčšiu, pretože nohy sa počas túry zväčšujú. Veľkú topánku prispôsobíte vložkou, kdežto pri malej topánke si už veľmi nebudete vedieť pomôcť.
Prečítajte si aj: Ako správne behať do kopca
Počas bežeckých začiatkov sa beh do kopca môže zdať príliš tvrdý alebo dokonca desivý. S našimi radami sa Vám môže stať, že ho budete milovať :)