Február | 2020
AKO SPRÁVNE BEHAŤ DO KOPCA
Ak s trailovým behom ešte len začínate, beh do kopca sa môže javiť ako príliš tvrdý alebo dokonca desivý. Častokrát sa snažíme bežať zbytočne príliš rýchlo. Ako si zlepšiť techniku behu do kopca? S týmito neoceniteľnými tipmi uvidíte, že je to jednoduchšie, ako sa zdá!
BEH NA PREDNEJ ČASTI NOHY
Prvým tipom je otestovanie prednej časti vášho chodidla. Táto časť nohy pred klenbou podporuje odraz a ľahkosť. Vaše lýtka budú počas prvých behov pracovať tvrdšie. Nezabudnite sa pred behom dobre zahriať a po behu vystrečovať nohy.
CVIČENIE NA ZLEPŠENIE TECHNIKY BEHU DO KOPCA
1. Striedavo skáčte na jednom mieste
2. Skúšajte si beh na prednej časti chodidla
3. Bežte živším a skákavejším pohybom
Potom do kopca bežte pomaličky a skúste si pripomenúť predošlé pocity.
NENAKLÁŇAJTE SA PRÍLIŠ DOPREDU
Pri bojovaní so svahom sa často pri strmších kopcoch nakláňame príliš dopredu. Neohýbajte hrudník dopredu. Postavte sa rovno a udržujte rovnováhu. Zdvihnutím hlavy sa vám bude tiež lepšie dýchať.
Akonáhle sa narovnáte, posuňte ťažisko mierne na predné časti chodidiel.
UDRŽUJEME ROVNAKÚ RÝCHLOSŤ
Tretím bežeckým tipom je udržiavanie konštantnej rýchlosti. Nepokúšajte sa predlžovať kroky a následne spomalovať. Každá zmena tempa stojí veľa energie a penalizuje vašu vytrvalosť.
Na začiatku stúpania začnite pomaly bežať a sústreďte sa na svoju techniku. Váš srdcový rytmus by sa nemal príliš zvyšovať. Nezabudnite tiež správne dýchať. Bežte svojím vlastným tempom!
Táto stabilita vám ušetrí veľa energie. Budete môcť bežať rýchlejšie na konci stúpania alebo vybehnúť sériu stúpaní na väčšiu vzdialenosť... Až po zvládnutie ultra trailu? :)
POUŽÍVAJTE CELÉ SVOJE TELO
Pri behu používame celé svoje telo. Čoskoro uvidíte, že to platí ešte viac pri behu do kopca!
POHYB RAMIEN
Húpavý pohyb ramien pomáha ťahať celé telo nahor. Výbušnosť hornej časti tela spolu s odrazom nôh zlepší vašu efektivitu behu do kopca.
RÝCHLA CHÔDZA
Rýchla chôdza do kopca je veľmi efektívna a umožňuje vám ušetriť veľa energie. V strmých úsekoch je rovnako rýchla ako beh a omnoho menej únavná.
Počas chôdze si môžete pomôcť aj svojimi rukami. Nezabudnite však položiť ruky skôr na kolená než na stehná.
JE LEPŠIE DO KOPCA BEŽAŤ ALEBO KRÁČAŤ?
Ak začnete s trailovými behmi, budete sa často pýtať kedy v kopci bežať a kedy kráčať. Bude to závisieť od:
· fyzickej kondície
· skúseností
· techniky behu do kopca
· stupňa strmosti
Počúvajte svoje telo a striedajte rýchlu chôdzu s behom podľa toho, ako sa cítite.
TRÉNING
Pravidelný trailový beh vám pomôže lepšie zvládať fyzickú námahu v kopci. Takže beh do kopca do svojho tréningového plánu neváhajte zahrnúť, rovnako ako do neho zahŕňate intervalový alebo vytrvalostný tréning. Zvislý kilometer hore a dole, čas od času nijako neublíži!
Ako vždy, nezabudnite na dobrú hydratáciu, aby ste predišli tendinitíde a iným zraneniam >>> Ako správne piť počas behu, zostaňte motivovaní a budete sa aj naďalej tešiť z behu ..dokonca aj do kopca! :)
>>> Pozrite si našu ponuku: TRAILOVÁ OBUV
Prečítaj si aj: Tangá medzi bežeckými vestami
Salomon predstavujesvoju najmenšiu variantu bežeckých viest. Dvojlitrový batôžtek, u ktorého je dôležitá najmä hydratácia a stabilita: