Január | 2021
Salomon Cross PRO | Recenzia
Stopercentný záber a ochrana
Zhrnutie recenzie
Salomon rozširuje svoju Cross family o zatiaľ najvýkonnejší model Cross Pro. Už pri vybalení z krabice si hovorím, že táto topánka bude niečo iné, ako som mal možnosť doteraz vyskúšať. A aj je. Materiál zvršku - me:sh je komplet bez švov a dodáva pocit druhej ponožky. Táto tkanina je výrazne pevnejšia, než ako je tomu zvykom u pletených zvrškov iných značiek, čo je za mňa iba plus. V kombinácii so spevňujúcimi panelmi Matryx a užším kopytom je chodidlo veľmi pevne zovreté, spočiatku až nepohodlne. Túto pevnosť oceníte predovšetkým v technickom a klzkom zbehu, plného blata a kameňov. Rovnako tak v tomto technickom zbehu oceníte i tuhšiu medzipodošvu, ktorá síce pôsobí tvrdo na asfalte, zabráni však ostrým a tvrdým kameňom zdevastovať vám chodidlo a vy to tak môžete z kopca pustiť skutočne naplno.
Parametre:
Membrána: nepremokavá membrána Gore-tex
>>> Pozrite si ponuku CROSS PRO & WILDCROSS
Čo ma zaujalo?
• perfektný záber
• me:sh materiál zvršku
• ochrana chodidla
Materiál zvršku, použitá membrána, priedyšnosť.
Zvršok topánok Cross Pro je asi najšpecifickejšia časť. Sú tu použité technológie, ktoré boli najprv záležitosťou skôr prototypov a Kilianových špeciálok. Najväčší dojem vo mne zanechal materiál me:sh. Jedná sa o tkaninu, ktorá sa od čohokoľvek, čo som mal možnosť vyskúšať výrazne líši. Pletený pružný zvršok bez akýchkoľvek švov nie je u bežeckých topánok žiadna novinka. Nič menej tento materiál je výrazne pevnejší a rozhodne nedochádza k nechcenému pohybu vo vnútri topánky. Naopak ma teniska na začiatku až trochu nepríjemne zvierala. Tento efekt sa ale po čase optimalizuje a teniska sa vytvaruje podľa vášho chodidla. Keď som ich vybalil z krabice, napadlo mi, že takýto materiál musí extrémne nasať pot a vonkajšiu vlhkosť. I tu ma Salomon trochu dostal... Celý zvršok je vodoodpudivý a pri ľahkom daždi drží vlhkosť mimo topánku. Na druhú stranu na trhu nájdeme i priedyšnejšie materiály. Obzvlášť v horúcom počasí, kedy sa chodidlá výraznejšie potia, sa v topánke môže držať vlhkosť.
Ďalším zásadním prvkom je technológia Matryx. Ide o spevnenie a usadenie chodidla v teniske pomocou kevlarového pásu, ktorý sa tiahne od medzipodošvy až ku Quicklace šnurovaniu. Osobne tento prvok vnímam ako takú pevnejšiu technológiu Sensifit...
Čo sa týka zaväzovania, aj šnúrkam sa dostalo malej zmeny oproti väčšine ostatných modelov - tým, že je zvršok tvorený skoro v podstate jedným kusom bez výrazných švov alebo prechodov, nenájdeme v jazyku kapsičku, do ktorej môžeme uschovať voľnú časť ,,rýchlozaväzovacích šnúriek", tie môžeme pod dve sťahovacie gumičky, ktoré sa nachádzajú na narte.
Zastaviť sa musím aj pri riešení päty. Aj tu je cítiť výkonnostnú orientáciu týchto lakoviek. Päta je skutočne veľmi vystužená bez nejakého výrazného polstrovania. Celá konštrukcia päty je pomerne zvláštna - pri pohľade z profilu totižto zistíme, že je veľmi nízky, dokonca končí výrazne nižšie ako jazyk. Nie som si úplne istý, prečo ich takto inžinieri a inžinierky zo Salomonu vytvorili, každopádne prvé výbehy neboli žiadny med. Ničmenej celá topánka postupne sadne a podľa vášho chodidla sa vytvaruje.
Záber v teréne
Odpruženie topánky, použité materiály podrážky
Salomon Cross Pro je rozšírením konceptu Cross Family, to znamená, že je z rovnakej rady ako Speedcross, Supercross alebo Alphacross. Oblasť medzipodošvy a tlmenie topánky je ale časť, v ktorej sa od ostatných modelov líši tieto topánky asi najviac. Tiež teda aj zníženým dropom 8mm (ostatné modely majú rozdiel medzi pätou a špičkou 10mm). Ale tiež celkovým množstvom použitého materiálu. Cross Pro sú určené do veľmi technického terénu, mimo zpevnených ciest - čím mäkší podklad, tým lepšie. Nie sú teda pocitovo tak mäkké, ako napríklad Speedcross 5. Je to ale logické, pretože v mäkkom teréne nie je potrebná taká veľká miera tlmenia, naopak vyššia a mäkšia medzipodošva uberá topánke na stabilite. Nejde však o čistokrvnú pretekársku topánku, v ktorej by ste cítili každý kamienok. Technológia EnergyCell príjemne zmierňuje vibrácie a pohlcuje nárazy. Ochrana chodidla je teda skutočne výborná i v ostrom štrku. Keby som teda mal konštrukciu tlmenia zhrnúť do niekoľkých bodov - Salomon Cross Pro poskytuje vysokú mieru ochrany vďaka tuhšej medzipodošve, ktorá ale nie je pocitovo pohodlná tak, ako objemové cestné tenisky.
Agresívna podrážka
Wildcross - objemový tréning
Cross Pro - tempový tréning
S-Lab Cross - preteky
Podrážka, priľnavosť, správanie na mokrom povrchu
Čo sa týka podvozku, Cro Pro majú jednoznačné zaradenie. Čím mäkší terén, tým väčšiu výhodu oproti ostatným získavate. Vysoké štuple sa poriadne zakusnú do blata alebo napríklad snehu. Oproti ostatným modelom z rady Cross Family došlo k ľahkým kozmetickým zmenám. Na podrážke nenájdeme pravidelne rozmiestnené šípky, ktoré pod pätou menia smer. Pri týchto topánkach je grip riešený pomocou nepravidelných hviezdicovytých tvarov. To zaistí stopercentný záber nielen pri odraze do kopca alebo pri zbehu, ale aj pri zmenách smeru do strán. Je tu zvolená zmes gumy, ktorá má dobrú rovnováhu medzi priľnavosťou a životnosťou - nebudete sa teda šmýkať ani na mokrých kamňoch, na druhú stranu sa vzor nezbrúsi po niekoľkých prebehoch po asfalte.
Gumičky pre uchytenie šnúrok
Osobná skúsenosť
Myslím, že s modelom Cross Pro sa Salomon trafil do čierneho. I cez počiatočné nezhody sme k sebe našli cestu a je to presne ten typ agresivnej topánky, kde sa to nepreháňa s tlmením, ale poskytne vám perfektnú ochranu. Nižší komfort je tu vykúpený stopercentnou istotou. Naviac oproti pretekárskym modelom vydržia výrazne viac a nemusíte si ich tak šetriť iba na dni so štartovným číslom na hrudi.
Autor recenzie: Tadeáš Vyvijal /Svetbehu.cz/