Naposledy zobrazené

pomocnik vyberu spravnej bezeckej trailovej a cestnej obuvi salomon bratislava

 

 

 

 

 

 


NAVŠTÍVTE NAŠU PREDAJŇU


SANSPORT
Molecova 4/D
841 04 Bratislava - Karlova Ves

email kontakt sansport salomon napiste nam  E-mail: info@sansport.sk
telefon mobil kontakt phone sansport salomon zavolajte nam  Telefón: +421917500328


Otváracie hodiny predajne SANSPORT: 

Po - Pi   11:00 - 18:00
So - Ne   ZATVORENÉ

Ponúkame aj individuálne
termíny mimo otváracích
hodín 0917 500 328.

Autorizovaný predajca značky Salomon - Premium partner Original Sansport Bratislava

 

 

 

 

 

 

 

/

Salomon running shoe finder

AKO SI VYBRAŤ BEŽECKÚ OBUV?

Trailrunning je častokrát považovaný za úplne iný šport ako cestný beh. Sú tam však isté podobnosti. Rozdiely prostredia, v ktorom beháme znamenajú rozdielne požiadavky bežca a preto sa pozrime na to, ako si správne vybrať typ obuvi zodpovedajúci práve Vám.

ako si vybrat bezecku obuv Salomon


AKÝ JE ROZDIEL MEDZI TRAILOVOU A CESTNOU OBUVOU?

Hlavný rozdiel medzi trailovou a cestnou obuvou je vo vzťahu topánky k bežeckému povrchu. Pre trailovú obuv je dôležitá podrážka, ochrana a podpora chodidla a taktiež stabilita na nerovnom povrchu.

PODRÁŽKA

Čím väčšie výstupky na podrážke, tým lepšia trakcia v mäkkom blatistom teréne. Zatiaľ čo výstupky menšie a umiestnené bližšie pri sebe sú stabilnejšie a efektnejšie na tvrdšom a suchom povrchu.

Mnohé trailrunningové topánky majú relatívne univerzálnu podrážku a môžu byť používané na prakticky akomkoľvek povrchu.

OCHRANA

Trailová obuv Salomon sa robí spravidla už so zabudovanou ochranou. Predná časť nohy a prsty sú chránené pred ostrejšou vegetáciou a skalnatým terénom.

Vo výsledku sú trailové topánky veľmi trvácne a odolné pri strete s drsným terénom.

PODPORA CHODIDLA

Váš priehlavok musí byť obuvou veľmi dobre podporený. Je dôležité aby chodidlo držala na správnom mieste počas behu strmými či náročnými terénmi.

STABILITA V TERÉNE

Pohodlie a podpora, ktorú Vám ponukajú tuhšie topánky Vám pomôže zvýšiť stabilitu, zároveň eliminuje riziko podvrtnutia a poskytne Vám viac istoty.

V rôznorodom teréne sa Vaše chodidlo musí neustále prispôsobovať povrchu, preto pri cestnom behu pronančná podpora nie je až tak vyznamná. 


NA ČO SA ZAMERAŤ PRI VÝBERE BEŽECKEJ OBUVI?

Zvoliť si správnu bežeckú obuv vo vzťahu k povrchu, na ktorom behávate Vám pomôže zvýšiť istotu behu a posunúť Vaše skúsenosti. Existuje však veľké množstvo možností, čo výber vhodnej obuvi sťažuje. Vám však bude stačiť zodpovedať si týchto pár otázok:

  • Aký typ terénu behávam?
  • Aké sú moje bežecké ciele?
  • Aké vzdialenosti behávam?

    TERÉN

blatisty makky bezecky teren

Do pohyblivého a blatistého terénu budete potrebovať aresívnejšiu podrážku s hlbokými výstupkami dostatočne vzdialených od seba, aby nezachytávali blato. Táto obuv s dobre podporeným nášľapom Vám v rôznorodom nestabilnom teréne pomôže udržať balans.

Pozrite si náš výber modelov:

PÁNI

DÁMY

skalnaty bezecky teren technicky trail

V skalnatom horskom teréne budete potrebovať tuhšiu pevnejšiu podrážku pre vyššiu stabilitu. Zosilnený zvršok topánky ochráni Vašu nohu pred skalami.

Pozrite si náš výber modelov:

PÁNI

DÁMY

univerzalny bezecky teren

Ak behávate v rôznorodom, prevažne tvrdšom a suchom  teréne, budete potrebovať ľahkú univerálnejšiu obuv s podrážkou s kratšími výstupkami (nie viac ako 4mm) bližšie pri sebe. Tie by Vám mali poskytnúť dostatočný grip a zvýšiť efektivitu. Vďaka tenšej podrážke je topánka ľahšia a stabilná (výstupky na podrážke zbytočne nezoderiete a nohu máte bližšie pri zemi).

Pozrite si náš výber modelov:

PÁNI

DÁMY

ladovy teren beh v snehu

Ak Vás zasnežený a ľadový terén neodradí, Vaša ideálna obuv obsahuje kovové hroty vsadené do hlbokých výstupkov na podrážke. 

Hľadáte tiež extra podporu a ochranu vo forme integrovaných gaitrov a vodeodolnej memrány, ktorá zabráni nielen vode ale aj podchladeniu chodidla.

Pozrite si náš výber modelov:

PÁNI

DÁMY


INTENZITA BEHU

REKREAČNÝ BEH

Ak ste bežecký nováčik alebo behávate pár krát do mesiaca, mali by ste si vybrať ľahkú a univerzálnu bežeckú obuv. Pred kúpou sa uistite, že Vám topánka dobre sedí a je pohodlná.

TRÉNING

Ak ste už skúsenejší bežec a chceli by ste zlepšiť svoj výkon, Vaša topánka by mala mať väčší dôraz na ochranu a podporu chodidla. Vtedy bude spĺňať požiadavky aj na dlhší a intenzívnejší beh.  

PRETEKY

Ak máte našliapnuté na bežecké preteky, siahnite po nízkej hmotnosti. Najodľahčenejšia závodná technická bežecká obuv je optimalizovaná pre precíznosť, výkon a špecifický terén. Poslúži Vám s dostatočným komfortom i odpružením.

ako si vybrat bezecku obuv Salomon 2


VZDIALENOSŤ

Vzdialenosť, ktorú behávate je tiež faktorom pri výbere správnej obuvi. Dĺžka behu súvisí s výberom dropu a vhodného tlmenia.

KRÁTKA VZDIALENOSŤ /<15km/

Na krátku vzdialenosť (menej ako 15km) hľadajte ľahkú, pohodlnú a citlivú topánku.

STREDNÁ VZDIALENOSŤ
/25 - 50km/

Pre stredné vzdialenosti (od 25 do 50km) je vhodná klasická všestranná obuv.  

ULTRA TRAIL />50km/

Pre vzdialenosť dlhú viac ako 50km a ultra trail používajte obuv so vstavanou ochranou a komfortným tlmením.


PRIHLIADAJTE NA VAŠU FYZICKÚ CHARAKTERISTIKU

TYP POSTAVY

Pri výbere obuvi pozerajte tiež na stavbu Vášho tela. Masívnejšie postavy by mali pozerať  po topánkach so vstavanou ochranou a väčším tlmením. Postave útlejšej bude vyhovovať topánka ľahšia a citlivá.  

SKÚŠANIE OBUVI

Ak Vás obuv už pri skúšaní škrie alebo príliš zviera, určite nie je vhodná. Ak nesedí pri skúšaní, nebude sedieť ani pri používaní - áno, platí to aj pre obuv vo výpredaji! :)

VEĽKOSŤ OBUVI

Veľkosť topánky je taktiež veľmi dôležité zvážiť. Skúšanie je vhodné vykonať ku koncu dňa, keď sa opuch nohy podobá opuchu po dlhom behu a pred prstami by ste mali mať medzeru dlhú 1cm. Tým predídete nechceným oderom či horším nepríjemnostiam.  

Vaše kritéria sa pravdepodobne budú meniť ešte po nazbieraní skúseností. Farbu si však môžete zvoliť akúkoľvek! ;)


Keď si vyberáte bežeckú obuv, mali by ste rozmýšľať nad:

1. Typom terénu, v ktorom beháte (nestabilný, skalnatý alebo univerzálny) 
2. Aké sú Vaše bežecké ciele a ako často sa venujete behu (rekreačný bežec / začiatočník, skúsený bežec, náročný bežec / pretekár)
3. Aké vzdialenosti behávate? (krátka vzdialenosť, ultra trail)

Tiež by ste mali zvážiť:

Vaše fyzické zdatnosti. Či Vám sedí strih topánky (podpora chodidla, komfort, veľkosť). Vaše predošlé skúsenosti. Ciele, ktoré by ste chceli dosiahnuť. 

Salomon running shoe finder

Triediť podľa: Názvu | Ceny | Odporúčania