Júl | 2019
AKO SPRÁVNE PIŤ POČAS BEHU?
Správne načasované pitie počas behu obmedzí výskyt kŕčov, predíde zápalom šliach a tak isto pomôže pri zmiernení bolestivosti nôh. Vytrvalostné športy v srdci prírody ako je trailrunning vyžadujú správnu hydratáciu. Nemáte jasno v tom ako nato? Máme pre Vás pár rád.
HYDRATÁCIA PRED BEHOM
3 dni pred behom sa uistite, že ste dostatočne hydratovaný. Odporúča sa piť 1,5 až 2l vody za deň. Pri horúcom počasí môžete samozrejme príjem vody zvýšiť.
POČÚVAJ SVOJ SMÄD
Keď bežíte, sledujte ako sa Vaše telo cíti. Nepite pravidelne, systematicky, ale vtedy keď cítite smäd. Je napríklad normálne prvú hodinu behu nepiť vôbec.
NEPREŽENTE TO
S hydratáciou to netreba preháňať. Symptómy sú napríklad pocit zmätenia, zažívacie problémy alebo bolesti žalúdka. Nepite veľa alebo automaticky, ale len v malých množstvách, keď cítite smäd.
AKÝM SPÔSOBOM SI MÔŽEM ODNIESŤ VODU?
Je niekoľko spôsobov ako mať so sebou pri behu tekutinu:
· SOFT FLASK v prednom vrecku (odporúčané)
· SOFT FLASK alebo plastová fľaška v ruke
· SOFT FLASK v bežeckej ľadvinke
· Rezervoár s hadičkou v zadnom vačku
· Izolovaná fľaška v extrémnych teplotách
SOFT FLASK | Fľaška
SOFT FLASK sa stali nevyhnutným doplnkom hydratovania pri behu. Dve 500ml fľašky Vám umožnia odniesť 1l vody s rozložením váhy vo Vašom bežeckom batohu. Ľahko sa čistia, sú znovu použiteľné a neobsahujú škodlivé BPA.
Fľašky počas behu z batohu vyberať nemusíte. Do štuplíku jednoducho zakusnete a cucnete obsah. Tiež viete jednoducho skontrolovať, koľko tekutiny Vám vo fľaške ostalo a vďaka veľkému otvoru a skrutkovaciemu uzáveru ich viete jednoducho počas prestávky doplniť.
BLADDER | Rezervoár
Mnoho bežcov používa na hydratáciu rezervoár umiestnený na chrbte v hlavnom priestore svojho hydratačného batohu. Hadička pripevnená na ramene uhasí Váš smäd bez nutnosti zastavenia.
Napriek veľkému otvoru je dopĺňanie vody trochu náročnejšie ako pri fľaške, pretože si musíte batoh zložiť. Taktiež je náročnejšie odhadnúť, koľko tekutín Vám v rezervoári ostalo.
Výhodou je, že rezervoár odnesie väčší objem vody, takže sa hodí na dlhšie trasy.
AKÉ TEKUTINY ZVOLIŤ POČAS BEHU?
Môžete piť čistú vodu, vodu z prameňa alebo minerálnu vodu.
Ak používate 2 fľašky, odporúča sa mať v jednej čistú vodu a druhej iontový nápoj.
Iontový nápoj zásobí Vaše telo karbohydrátmi, vitamínmi a minerálmi. Na dlhé behy zvykne obsahovať BCAA, alebo maltodextrín. Prijímaním glukózy predídete hypoglykémii.
Domáci recept z kokosovej vody alebo grepového džúsu? Energetické produkty, ktoré kúpite v obchode? Je na Vás, aby ste našli to čo Vám vyhovuje. Dôležité je odskúšať dávkovanie i chuť predtým, ako si oblečiete pretekárske číslo :)
Dlhé trate, či ultra trail si môžu vyžadovať slaný nápoj. Chuť je častokrát trochu nepríjemná, preto môžete skúsiť využiť napríklad polievku v občerstvovacej stanici.
Keď už prebehnete cieľom, nezabudnite na hydratáciu regeneračnými nápojmi.